Menenjit Aşısı Fiyatı 2023

Menenjit, çok ciddi bir rahatsızlık olup, en etkili korunma yolu aşıdır. Bundan dolayı menenjit aşısı fiyatı yakından takip edilmektedir. Yazımızın devamında, güncel menenjit aşısı fiyatları hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Menenjit Aşısı Fiyatı

Menenjit aşısı fiyatı, 1.300 TL ile 1.700 TL arasında değişir. Farklı firmaların ürettiği aşılar vardır. Bunların fiyatları, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi farklılık göstermektedir.

Bexsero Menenjit Aşısı Fiyatı 2023

Bexsero menenjit aşısı fiyatı 2023 yılı için 1.674 TL olarak belirlenmiştir. Aşı, sadece beyaz reçete ile satılmaktadır.

Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2023

Nimenrix menenjit aşısı fiyatı 2023 yılı için 1.330 TL’dir. Aşının üreticisi, pandemi döneminde öne çıkan Pfizer şirketidir.

Menactra Menenjit Aşısı Fiyatı 2023

Menactra menenjit aşısı fiyatı 2023 için 1.468 TL’dir. Bu aşı, yıl içerisinde dört defa zamlanmış ve fiyatı 800 TL seviyelerinden 1.500 TL seviyelerine yükselmiştir.

Menenjit Aşısı Eczane Fiyatı

Menenjit aşısı eczane fiyatı, ortalama 1.400 TL’dir. Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği ve farklı şirketler tarafından geliştirilen aşılar vardır. Bunların fiyatları farklıdır. Ayrıca her eczanede farklı şirketlerin markalarına ait aşılar bulunabilmektedir. Dolayısıyla eczaneler arasında fiyat değişkenlikleri olabilir.

Menenjit Aşısı Nedir? Ne İşe Yarar?

Menenjit aşısı, meningokok enfeksiyonlarını engellemek için geliştirilen aşıdır. Genellikle tek dozdur ve koruma süresi ise 5 yıldır. Ancak aşının türüne bağlı olarak doz sayısı ve koruma süresi farklılık gösterebilir.

Menenjit, özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde görülen bir hastalıktır. Aşı, direkt olarak bağışıklık sistemini uyarmakta ve hastalığa neden olan bakteriye karşı antikor üretilmesi sağlanmaktadır. Böylece ilgili bakteriye karşı bağışıklık kazanılmaktadır.

Menenjit Aşısı Gerekli Mi?

Menenjit, beyin ve omuriliği çevreleyen zarların iltihaplanmasına neden olan ve ciddi etkileri bulunan bir hastalıktır. Genellikle 0-5 yaş aralığındaki çocuklarda görülmesine rağmen, ergenlerde ve yetişkinlerde de görülme riski vardır.

Hastalık meydana geldiğinde, bu etkilerin önemli bir kısmı görülür. Herkeste görülen etkiler farklı olsa da, geçirilen hastalığın kalıcı hasar bırakma riski yüksektir.

Menenjitten korunmanın en etkili yolu ise aşıdır. Aşı, hastalık riskini önemli ölçüde ortadan kaldırır. Doktorlar ve uzmanlar, bundan dolayı aşıyı tavsiye etmektedir.

Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Menenjit aşısı, 9 aylıktan itibaren yapılabilen bir aşıdır. Aşının türüne göre uygulama zamanı ve uygulama dozu farklılık gösterir. Örneğin; bazı markalara ait aşılar, 1 yaşından itibaren uygulanır.

Aşıları, genellikle 2 doz şeklinde uygulanır. Kişinin yaşına ve kilosuna bağlı olarak bu dozlar arasında 3-6 ay olması tavsiye edilir.

Menenjit Aşısı Fiyatları 2023

Menenjit aşısı fiyatları ile ilgili güncel verileri sizler için derledik. Paylaştığımız rakamlar, sadece 1 doz (flankton) için geçerlidir. Ayrıca rakamlar, Ağustos 2023 dönemindeki güncel fiyatlardır. Fiyatlar değiştiğinde, makalemiz kısa sürede güncellenecektir.

5/5 - (1 vote)

Centilmen

Stil, yaşam tarzı ve kişisel gelişim mentoru.
Yorum yapın